Chcete vědět, kde u vás doma najdete škodlivé látky?
A chcete pomoci ostatním se jich také zbavit?
Staňte se Ambasadorem zdravé domácnosti.
Nechte nám na sebe kontakt
a my vás budeme informovat o dalším postupu.
Česko bez jedů!
Škodlivé látky do našich domovů nepatří.

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si o tom, jaké zásady dodržujeme.

 

Co ohrožuje zdraví u vás doma?

Když se podíváme na různé místnosti, ukazuje se, že mnoho věcí, které považujeme za běžné, může skrývat škodlivé látky. Například v dětském pokoji obsahuje koberec látky zpomalující hoření a perfluorované sloučeniny. Nábytek může obsahovat formaldehyd a zpomalovače hoření.

Dokonce i televize může obsahovat zpomalovače hoření a těžké kovy. Podobně to vypadá v obýváku, kde najdeme toxické látky v elektronice, kabelech a nábytku.

Nebezpečné látky mohou obsahovat i hračky a nábytek v dětském pokoji. Škodlivé látky mohou být skryté i v nevinně vypadajících kosmetických produktech v koupelně.

Rozhodli jsme se vás naučit poznat tahle nebezpečí, abyste jim mohli předcházet, a říct o nich i svým blízkým.

 

Domov bez jedů

V domácnosti je spousta vybavení obsahujícího rizikové látky, které škodí lidskému zdraví. I proto pořádáme kurz Ambasador zdravé domácnosti, abychom dobrovolníkům poskytli užitečné rady a tipy, jak se těmto látkám vyhnout.

Online kurz trvá zhruba 2 měsíce. Další kurz proběhne v říjnu a listopadu 2024. Během 7 hodinových lekcí společně probereme:

1. Dětský pokoj: V první lekci kurzu se dozvíte, jak mohou toxické látky ve vybavení domácnosti negativně ovlivňovat naše zdraví, především zdraví těch nejzranitelnějších skupin, jako jsou děti a těhotné ženy. Řekneme si něco o toxických látkách, které se často nacházejí v hračkách a ve vybavení dětského pokoje, a jak se jim vyhnout.

2. Kuchyně: V kuchyni se blíže podíváme na vybavení a materiály, které přicházejí do kontaktu s naším jídlem, protože na ty je potřeba dávat speciální pozor.

3. Odpady a bezobalová domácnost: Zaměříme se na odpady a řekneme si pár tipů, jak jich produkovat co nejméně. Řekneme si něco o mikroplastech.

4. Textil: Další lekce kurzu se zaměří na textil, toxické látky v něm, na textilní ekoznačky nebo na negativa fastfashion.

5. Koupelna - kosmetika: V této lekci si povíme něco víc o složení kosmetiky a otestujeme si složení kosmetických výrobků.

6. Koupelna - čističe: V předposlední lekci si řekneme víc o složení čistících prostředků, o tom, jak si doma a levně vyrobit přírodní detergenty nebo jak poznat ty, které jsou skutečně „eko“.

7. Obývací pokoj: Poslední lekce se věnuje elektronice, nábytku a stavebním materiálům, které se nejčastěji objevují v obývacím pokoji. V průběhu kurzu vás připravíme na to, jak můžete nasbírané znalosti dál šířit mezi své známé anebo rodinu jako ambasadoři či ambasadorky zdravé domácnosti!

Chcete vědět alespoň nějaký odhad, jak jste doma vystaveni nebezpečným látkám? Vyplňte si dotazník v aplikaci CheckED. Pomůže vám vypočítat pravděpodobnou úroveň expozice chemickým látkám, které ovlivňují působení hormonů a tím ovlivňují vaše zdraví. Současně vám poskytne rady, jak zatížení zmírnit!

 
Image

Staňte se

 

ambasadory

 

zdravé

 

domácnosti.

Pomůžete sobě, vaší rodině či známým snížit zatížení své domácnosti toxickým látkám.
Nejprve projdete školením a získané znalosti o nebezpečných látkách vyskytujících se v běžném vybavení domácnosti budete dál předávat svým přátelům a rodině.

Projekt

Tato stránka byla vytvořena spolkem Arnika. Projekt je organizován spolkem Arnika - programem Toxické látky a odpady. Je spolufinancován EU LIFE programem (LIFE21-GIE-DE-LIFEChemBee/101074245) a Ministerstvem životního prostředí. Vyjádřené názory a stanoviska jsou však pouze názory a stanoviska projektu LIFE ChemBee a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie, programu LIFE nebo MŽP. Evropská unie ani orgány poskytující dotaci za ně nemohou nést odpovědnost.

 

Kontakt

Arnika
Seifertova 327/85, 130 00 Praha 3
arnika@arnika.org
+420 774 406 825

logo2xblifeCS Spolufinancováno Evropskou unií POSMZP CZ uzke

Donation heart3x

Podpořte naší práci

Pomozte nám odhalovat toxické látky a omezit jejich požívání ve spotřebním zboží

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.